Operator obrabiarek skrawających

Operator obrabiarek skrawających (722307)

Operator obrabiarek skrawających to ambitny i wymagający zawód przyszłości. Jest to zawód dobrze opłacany i obecnie bardzo poszukiwany na rynku pracy w kraju i za granicą.

Operator obrabiarek skrawających zajmuje się obróbką elementów najczęściej metalowych na różnych obrabiarkach konwencjonalnych oraz numerycznych takich jak: tokarki, frezarki, wytaczarki, szlifierki. Potrafi wykonywać obliczenia związane z obróbką, dobierać parametry skrawania i odpowiednie oprzyrządowanie. Potrafi także korzystać z dokumentacji technicznej oraz wszystkich podstawowych narzędzi pomiarowych.

Informacja dodatkowe

W Centrum Kształcenia Zawodowego w Dobrzechowie dla uczniów – operator obrabiarek skrawających dodatkowo realizowane są zajęcia pozalekcyjne związane z zaawansowanym programowaniem obrabiarek CNC, modelowaniem przestrzennym w programach typu CAD, obróbką elektroerozyjną, obsługą współrzędnościowej maszyny pomiarowej, oraz obsługą  drukarek 3D.

Uczniowie w trakcie nauki mają możliwość ukończenia dodatkowych kursów, które dają nowe kwalifikacje zawodowe.

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia

Uczniowie uczący się w zawodzie operator obrabiarek skrawających w ZST w Strzyżowie będą przygotowani do egzaminu z kwalifikacji MG.19 (Użytkowanie obrabiarek skrawających)

Sylwetka absolwenta

Absolwent szkoły branżowej kształcącej w zawodzie operator obrabiarek skrawających będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1) przygotowywania obrabiarek skrawających konwencjonalnych i sterowanych numerycznie do planowanej obróbki;

2) wykonywania obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej;

3) wykonywania programu obróbki technologicznej na obrabiarkach sterowanych numerycznie zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej.

Operator obrabiarek skrawających może znaleźć zatrudnienie we wszystkich zakładach mechanicznych i przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystujących obróbkę skrawaniem w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym, lotniczym, zbrojeniowym, stoczniowym w transporcie, rolnictwie itp.

Baza dydaktyczna i warunki kształcenia

Zajęcia ogólnokształcące odbywają się w Zespole Szkół Technicznych w Strzyżowie w nowo odremontowanych i dobrze wyposażonych pomieszczeniach. Zajęcia praktyczne odbywają się w laboratoriach i  pracowniach w Centrum Kształcenia Zawodowego w Dobrzechowie.

Centrum Kształcenia Zawodowego w Dobrzechowie to nowoczesna placówka powstała w 2014r. Wyposażona jest w nowoczesną bazę dydaktyczna do nauki zawodów mechanicznych. Posiada najnowszy sprzęt komputerowy i multimedialny, każda pracownia posiada tablicę interaktywną. Placówka wyposażona jest w łącze Internetowe o przepustowości 400 Mb/s.

Uczniowie uczący się zawodu operator obrabiarek skrawających korzystają z:

1) Laboratorium nowoczesnych technik wytwarzania na obrabiarkach numerycznych wyposażone w najnowsze obrabiarki CNC.

2) Laboratorium konwencjonalnych obrabiarek skrawających, w którym znajdują się wszystkie podstawowe obrabiarki stosowanie w przemyśle maszynowym.

3) Laboratorium obróbki ręcznej metalu wyposażone w kilkanaście maszyn i urządzeń przeznaczonych do kształtowania cięcia i łączenia elementów metalowych.

4) Laboratorium metrologii doskonale wyposażone w narzędzia i urządzenia pomiarowe w tym także we współrzędnościową maszynę pomiarową.

Korzyści dla ucznia:
1. Uczniowie będą korzystali w trakcie nauki z nowoczesnej i bardzo dobrze wyposażonej bazy dydaktycznej.

2. Wszyscy uczniowie, którzy rozpoczną naukę w CKZ od września otrzymają bezpłatnie ubranie robocze służące do nauki zawodu.

3. Każdy uczeń uczęszczający na zajęcia do Centrum Kształcenia Zawodowego może bez ponoszenia kosztów naprawić swój samochód.

4. Centrum Kształcenia Zawodowego znajduje się w spokojnej i bezpiecznej okolicy.

5. Uczniowie mają zapewniony bezpłatny i bezpieczny dojazd na zajęcia w CKZ pomiędzy Strzyżowem, a Dobrzechowem.