Wydarzenia starsze



W dniu 22 listopada 2018 r. w Piasecznie odbyły się eliminacje do finału VII Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych, w których wzięli również udział nasi uczniowie: Dawid Chruniak, Jakub Dulemba, Krystian Krupa, Przemysław Bielański, Patryk Wieszczek pod opieką mgr Mariusza Domaradzkiego. Drużyny konkurowały między sobą w trzech konkurencjach:

-największa moc,
-obroty przy obciążonym wale maszyny,
-moment obrotowy przy zatrzymanym wale.

Już niebawem okaże się, czy naszym drużynom udało dostać się do finału.



17 listopada 2018 roku (sobota) w auli Centrum Kształcenia Praktycznego odbyła się konferencja dla pszczelarzy. Celem konferencji było stosowanie naturalnych substancji do dezynfekcji i zapobiegania chorobom oraz wymieraniu pszczół na Podkarpaciu.



7 listopada 2018 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie odbyło się VI Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” prowadzone przez Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Strzyżowie. Organizatorami wydarzenia byli: krakowska fundacja „Zawsze warto” z działającym przy Uniwersytecie Jagiellońskim Stowarzyszeniem Polonistów, a w naszym regionie Podkarpacki Kurator Oświaty. W zmaganiach do tej pory w naszym województwie udział wzięło kilkanaście tysięcy osób. Do nas przyjechało około 150 finalistów w trzech grupach wiekowych: szkoły podstawowe, klasy 7-8 i gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalne.

Wszystkim laureatom życzymy sukcesu w kolejnym etapie.

Galeria zdjęć



W dniach 22-23 października 2018 roku gościliśmy w hali sportowej Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie Planetobus z Centrum Nauki Kopernik. Pokazy Mobilnego Planetarium miały na celu zachęcić uczniów klas 7 i 8, a także gimnazjum do kształcenia się w kierunkach technicznych. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w tym wydarzeniu.



W dniu 12 października 2018 r. w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie miała miejsce podniosła uroczystość zorganizowana przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości zostały wręczone medale Komisji Edukacji Narodowej i odznaczenia dla nauczycieli i wychowawców, które otrzymali m.in. nauczyciele szkół w powiecie strzyżowskim. To nauczycielskie święto, które zaszczyciły swą obecnością: Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart oraz Podkarpacki Kurator Oświaty – Małgorzata Rauch, zgromadziło wielu nauczycieli z podkarpackich szkół, którzy w ubiegłym roku szkolnym osiągnęli ponadprzeciętne sukcesy edukacyjne i wychowawcze. Wśród nich silną reprezentację stanowili także przedstawiciele oświaty z powiatu strzyżowskiego, co świadczy nie tylko o wielkim potencjale strzyżowskich nauczycieli i ich umiejętności pracy z uczniami, ale także o zaangażowaniu samorządu powiatowego w rozwój lokalnej edukacji.
Wśród nagrodzonych z terenu powiatu strzyżowskiego znaleźli się uhonorowani Medalem Komisji Edukacji Narodowej Maria Koś – kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Strzyżowie i Witold Kuta – powiatowy koordynator sportu, nauczyciel Szkoły Podstawowej w Żarnowej. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymała Agata Wyciślak – dyrektor SOSW we Frysztaku. Nagrody Kuratora Oświaty w Rzeszowie otrzymał Jan Sopel – dyrektor CKP w Dobrzechowie i Mirosław Czarnik – dyrektor LO w Strzyżowie. Nagrodę Kuratora Oświaty w Rzeszowie oraz tytuł „Nauczyciel wychowujący do wartości” odebrała Violetta Wietecha – nauczyciel LO w Strzyżowie.



12.03.2018 r. W Centrum Kształcenia Praktycznego odbyły się obrady Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego z udziałem m. in. Pani Poseł Krystyny Wróblewskiej, Pana Posła Wojciecha Buczaka, Pani Lucyny Podhalicz – Wicewojewody Podkarpackiego oraz Pana Marszałka Województwa Władysława Ortyla. Obrady prowadził Przewodniczący Konwentu Starosta Rzeszowski Pan Józef Jodłowski.

Rozmowa dotyczyła:

  • Projektu “Podkarpacki System Informacji Przestrzennej”
  • Ochrona zdrowia w województwie (w tym modernizacja szpitali powiatowych).


Dnia 02.03.2018 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego odbyły się warsztaty szkoleniowe pt.: “Nowy system ochrony danych osobowych w praktyce“. Trenerką warsztatów była Radca Prawny, Kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz w Biurze Związku Powiatów Polskich, Redaktor Internetowego Dziennika “Warto Wiedzieć” (www.wartowiedziec.pl) Bernadeta Skóbel. Organizatorem warsztatów był “Związek Powiatów Polskich“, a uczestnikami pracownicy urzędów i szkół publicznych powiatu strzyżowskiego.



1 marca 2018 r. w Auli Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie przeprowadzone zostało I Powiatowe Dyktando Patriotyczne, do pisania którego usiadło 100 osób reprezentujących wszystkie pokolenia społeczności powiatu strzyżowskiego (seniorzy, osoby dorosłe, młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna), w tym m.in. przedstawiciele Honorowego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości i 250-lecia Konfederacji Barskiej, samorządowcy, seniorzy, dyrektorzy przedszkoli, szkół oraz jednostek powiatowych, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń, służby mundurowe, a także młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna wraz z opiekunami.

I Powiatowe Dyktando Patriotyczne zorganizowane zostało przez Powiat Strzyżowski i Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Strzyżowie z okazji przypadających w tym roku jubileuszy: 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 250 – lecia zawiązania Konfederacji Barskiej. Autorem tekstu dyktanda był językoznawca, prof. dr hab. Kazimierz Ożóg, Kierownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Program imprezy, oprócz zmagań z polską ortografią i interpunkcją, przewidywał m.in.:

  • wykład na temat roli języka polskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości,
  • wystrzał armatni i salwę z broni palnej dla uczczenia zawiązania Konfederacji Barskiej,
  • występ grup rekonstrukcyjnych,
  • część artystyczną – patriotyczną w wykonaniu przedszkolaków ze strzyżowskich przedszkoli oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Strzyżowie,
  • recytację poezji patriotycznej przez uczniów Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Strzyżowie.

W kategorii gimnazjów najbardziej biegłymi znawcami ortografii okazały się:

  • Łucja Szopa ze Szkoły Podstawowej we Frysztaku,
  • Aleksandra Tęczar z Zespołu Szkół w Dobrzechowie
  • Karolina Godek ze Szkoły Podstawowej we Frysztaku,

Mistrzem ortografii w kategorii szkół ponadgimnazjalnych został:

  • Mateusz Wiater z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie,

zaś wicemistrzami:

  • Agata Froń z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie,
  • Mateusz Kuczek z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie,

W kategorii „dorośli” zwyciężyła:

  1. Anna Borkowska,
  2. Katarzyna Majewska-Żydzik
  3. Maciej Piękoś.

Laureatami w kategorii „senior” zostali odpowiednio:

  1. Ewa Bańka,
  2. Zdzisława Górska
  3. Kazimiera Kidacka.

Wszystkim laureatom gratulujemy.

Poniższy materiał wideo pochodzi ze strony “iTV Południe”



Więcej informacji o “I Powiatowym Dyktandzie Patriotycznym”.



Startup Shaker Junior

Ponad 40 uczniów strzyżowskich szkół, w dniach 8-9 lutego br., w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie uczyło się jak zakładać własny biznes. Dwudniowe warsztaty Startup Shaker zorganizowane zostały przez stowarzyszenie Startup Academy.<.p>

Startup Shaker Junior to dwudniowe warsztaty biznesowe dla młodzieży, rozwijający umiejętności przedsiębiorcze. Podczas zajęć młodzi ludzie uczyli się jak prezentować swoje pomysły w taki sposób, aby zaciekawić potencjalnych partnerów lub inwestorów. Tworzyli m.in. plakaty, filmiki promocyjne, a nawet strony internetowe. Dowiedzieli się jak oszacować nakłady inwestycyjne czy koszty i przychody swojego biznesu.

W warsztatach w Centrum Kształcenia Praktycznego brali udział uczniowie gimnazjum ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie. Przewodnikami po wybranych zagadnieniach prowadzenia własnego biznesu byli trenerzy Startup Academy – Maja Matuszewska oraz Tomasz Jabłoński. Młodzi ludzie, w kilkuosobowych grupach, uczyli się wykorzystywać w praktyce zdobytą wiedzę, pracowali nad własnymi pomysłami biznesowymi. Efektem tej „burzy mózgów” były bardzo ciekawe pomysły m.in. na utworzenie portalu do wymiany gier, nowoczesnej piekarni przygotowującej spersonalizowane pieczywo i dowożącej je pod konkretny adres, czy zupełnie innowacyjny pomysł na interaktywne lusterko sterowane głosem.



Szkolenie ZUS

W dniu 26.10.2017 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego odbyło się szkolenie prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie dla firm z powiatu Strzyżowskiego. Tematem szkolenia były zmiany które będą obowiązywać w nowym roku kalendarzowym 2018 tj.:

  • e-Składka – nowy wymiar rozliczeń;
  • Ulgi w spłacie należności wobec ZUS;
  • Zwolnienia lekarskie.

Szkolenie otworzył Starosta Strzyżowski Robert Godek, a w/w szkolenia prowadziła między innymi  wicedyrektor Oddziału ZUS w Rzeszowie.



26.09.2017 r. – Wizyta młodzieży Austriackiej w Centrum Kształcenia Praktycznego.




OGÓLNOPOLSKA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018


Rozdanie zaświadczeń z ukończenia Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego.

W sobotę 29 Kwietnia 2017 r. odbyło się w CKP  uroczyste rozdanie zaświadczeń z ukończenia pierwszej edycji  Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego M.19 – Użytkowanie obrabiarek skrawających. W uroczystości uczestniczył  Wicestarosta Powiatu Strzyżowskiego Pan Jan Stodolak.


 Targi Obróbki Metali, Obrabiarek i Narzędzi STOM-TOOL w Kielcach

 W dniu 30.03.2017r. uczniowie klas: 1TM, 2TM, 2w, 3TM CKP w Dobrzechowie wraz z nauczycielami : Złotek Daniel oraz Aleksander Czaczkowski wzięli udział w corocznych targach obrabiarek i narzędzi w Kielcach.

Na targach w Kielcach można zwiedzać wystawców krajowych i zagranicznych, ogromna  powierzchnia wystawiennicza i wiele nowoczesnych maszyn – kielecki Salon Technologii Obróbki Metali STOM, EXPO-SURFACE, CONTROL-STOM, PNEUMATICON, WIRTOPROCESY, SPAWALNICTWO są naprawdę imponujące. Te imprezy to  tradycyjnie już, łączna prezentacja ponad 700 firm wystawców między innymi z Polski, Niemiec, Turcji, Włoch, Czech, Słowacji, Litwy, Danii i Holandii. Coroczny udział w Targach STOM pozwala na zapoznanie z technologicznymi nowościami i innowacyjnością.

W tym roku na targach STOM-TOOL prezentowały się licznie firmy oferujące narzędzia skrawające i oprzyrządowanie technologiczne obrabiarek min.: SCHUNK, MMC Hardtmetal, GLAMAR, APX, BAILDON, KARCZ, AQUASTYL czy FABA.

Wśród producentów i dystrybutorów obrabiarek nie zabrakło firm: ABPLANALP, HAAS AUTOMATION, AGIE CHARMILLES, BYSTRONIC , DEMATEC, FANUC, GF Machining Solutions, EKOMET, HACO FAT, JANUS, KNUTH, MARCOSTA, MDT, CHMER, PREMIUM SOLUTIONS, KOVOSVIT MAS, PEGAS-GONDA, Jarocińska Fabryka Obrabiarek JAFO, Andrychowska Fabryka Maszyn DEFUM, PAX, SANISTAL, TOP Poręba.

Udział w targach dostarcza wiele nowości oraz inspiruje młodzież do jeszcze większego zainteresowania tym kierunkiem nauki.


CKP w Dobrzechowie rozpoczęło stałą współpracę z firmą SEGER

Stypendia i miejsca pracy dla najlepszych absolwentów zadeklarowała firma SEGER Cutting Tools w Wiśniowej, z którą CKP w Dobrzechowie podpisał 02.03.2017 r. umowę o stałej współpracy, która dotyczyć będzie w szczególności kształcenia związanego z obróbką metalu na nowoczesnych maszynach. Firma specjalizuje się w produkcji wysoko wyspecjalizowanych narzędzi dla przemysłu lotniczego, motoryzacyjnego, maszynowego, formierskiego i in.

2 marca 2017 r. Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie, Pan Jan Sopel podpisał umowę o stałej współpracy z firmą SEGER Cutting Tools Ozga Mikuszewski Sp. J. , w imieniu, której dokument sygnował Pan Marek Mikuszewski.

Przedmiotem umowy jest nawiązanie współpracy pomiędzy dobrzechowską placówką kształcenia praktycznego a firmą SEGER w zakresie promocji kształcenia zawodowego oraz dostosowania kształcenia do potrzeb pracodawcy. Współpraca dotyczyć będzie w szczególności kształcenia związanego z obróbką metali w zawodzie technik mechanik z kwalifikacją M.19 – użytkowanie obrabiarek skrawających oraz operator obrabiarek skrawających.

W ramach umowy przewidziano m.in.:

  • dostosowanie/poszerzenie programów nauczania w CKP w Dobrzechowie z przedmiotu zajęcia praktyczne i praktyka zawodowa o treści pożądane przez pracodawcę,
  • dostarczanie materiałów/narzędzi do praktycznej nauki zawodu,
  • szkolenia/staże dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu,
  • regenerację narzędzi skrawających,
  • wizyty w zakładzie pracy (1 wycieczka zawodowa w cyklu kształcenia),
  • przeprowadzenie raz w miesiącu przez pracowników firmy SEGER Cutting Tools Ozga Mikuszewski Sp. J. lekcji z przedmiotów zawodowych/zajęć rozwijających kompetencje interpersonalne,
  • przyjmowanie uczniów na  praktykę zawodową do zakładu,
  • stypendium w klasie trzeciej dla czterech uczniów najzdolniejszych z zakresu obróbki skrawaniem,
  • po ukończeniu szkoły możliwość zatrudnienia najlepszych uczniów w firmie SEGER lub innym zakładzie partnerskim.

Przy podpisywaniu umowy obecni byli także: przedstawiciele organu prowadzącego placówkę: Pan Robert Godek Starosta Strzyżowski i Pani Maria Koś – Kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Strzyżowie, a także Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie Pan Adam Witek, jak również uczniowie wraz opiekunami.

„Nawiązana umowa wypełnia to, o co nam chodziło w przemodelowaniu kształcenia zawodowego w naszym powiecie – mówi Pan Robert Godek, Starosta Strzyżowski. Centrum w Dobrzechowie pod nadzorem Pana Wicestarosty Jana Stodolaka, dobrze prowadzone przez Pana Dyrektora Jana Sopla i kadrę pracowników znakomicie wypełnia potrzebę nowoczesnego przygotowania pracowników. Umowa z firmą SEGER to potwierdza. Cieszy także to, że tak nowoczesna, dynamicznie rozwijająca się firma funkcjonuje w naszym powiecie. Mamy nadzieję, że nasze kształcenie zawodowe – zarówno w Strzyżowie, jak i w Czudcu i we Frysztaku będzie rozwijać się w kierunku ścisłej współpracy z przyszłymi pracodawcami”.

SEGER Cutting Tools Ozga Mikuszewski Sp. J. to zrzeszony w klasterze „Dolina Lotnicza” dostawca i producent nowoczesnych rozwiązań technologicznych dla przemysłu lotniczego, motoryzacyjnego, maszynowego, formierskiego i in. Firma specjalizuje się w sprzedaży narzędzi skrawających, pomiarowych i oprzyrządowania obrabiarek. Jest jednym z największych dostawców monolitycznych narzędzi skrawających z węglików spiekanych oraz skrawających narzędzi składanych, a także usług w zakresie serwisu narzędzi skrawających. Współpracuje też ze światowymi liderami produkcji narzędzi: TaeguTec z Korei Południowej i Big Kaiser ze Szwajcarii. Zakres działalności firmy, która w branży narzędziowej działa od 1998 r., obejmuje również szeroko pojęte doradztwo techniczne, świadczone przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę pracowników.

[Na podstawie stron www.dolinalotnicza.pl, www.seger.net.pl i inf. wł. A. Zielińska – zdjęcie]

Artykuł pobrany ze strony: www.strzyzowski.pl


W dniu 28.02.2017 r w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników szkolnego etapu Olimpiady Techniki Samochodowej. Dyrektor Centrum mgr inż. Jan Sopel podziękował wszystkim uczestnikom olimpiady za to, że wzięli w niej udział oraz zachęcał do przygotowywania się i dalszego uczestnictwa w tego typu konkursach. Wraz z organizatorem szkolnego etapu olimpiady mgr inż. Wojciechem Gadamskim wręczyli pamiątkowe dyplomy uznania trzem najlepszym uczniom. Byli to:

1 miejsce – Daniel Szypuła z klasy 2 technik pojazdów samochodowych

2 miejsce – Adrian Papuga z klasy 2 technik pojazdów samochodowych

3 miejsce – Damian Dulęba z klasy 3 technik pojazdów samochodowych

Serdecznie gratulujemy.


W dniu 21.02.2017 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego odbyła się “OLIMPIADA TECHNIKI SAMOCHODOWEJ – I Etap Szkolny”

Olimpiada składa się z III etapów.

Organizatorem olimpiady jest Redakcja „Auto Moto Serwisu” oraz Wydawnictwa Komunikacji i Łączności. Olimpiada ma zasięg ogólnopolski i została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. W trakcie olimpiady będzie oceniana wiedza z zakresu: podstaw konstrukcji maszyn; budowy pojazdów samochodowych; diagnozowania i naprawy zespołów oraz układów pojazdów samochodowych; umiejętności posługiwania się narzędziami i przyrządami, w tym pomiarowymi; bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska.


06.02.2017 r. Zarząd i członkowie  Związku Powiatów Polskich z wizytą w Centrum Kształcenia Praktycznego


17.01.2017 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie odbyła się SESJA RADY POWIATU STRZYŻOWSKIEGO na której została podpisana umowa budowy obwodnicy Strzyżowa.

Obwodnica strzyżowa

16.01.2017 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie odbyło się NOWOROCZNE POWIATOWE SPOTKANIE OŚWIATOWE Dyrektorów Szkół Powiatu Strzyżowskiego.


Uczniowie gimnazjum w Centrum Kształcenia Praktycznego – 16.01.2017 r.


Egzamin próbny M.18 -Technik Pojazdów Samochodowych – 05.01.2017 r.


Zima w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie – 2017 r.


Wojewódzki konkurs “Technika i motoryzacja to moja pasja”

W dniu 12.12.2016 r. uczniowie Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie z klasy 4TPM, tj. Grzegorz Wojnarowski i Mateusz Dziok, wzięli udział w wojewódzkim konkursie “Technika i motoryzacja to moja pasja”. Konkurs zorganizowany został przez Państwową Wyższą Szkołę Wschodnioeuropejską w Przemyślu. Konkurs składał się z dwóch części: pierwszej – pisemnej, w której zawodnicy musieli zmierzyć się z 20 pytaniami testowymi wielokrotnego wyboru z zakresu wiedzy techniczno-motoryzacyjnej oraz drugiej części – praktycznej obejmującej diagnostykę pojazdów samochodowych. Uczeń Grzegorz Wojnarowski uzyskał awans do finału, w którym udział brało pięciu uczniów z najlepszymi wynikami po części pierwszej, zajmując w finale III miejsce, za które otrzymał puchar oraz pamiątkowy dyplom. W konkursie brali udział uczniowie z województwa podkarpackiego. Opiekunem merytorycznym uczniów był pan Mariusz Domaradzki.


Konferencja szkoleniowa w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie

„Nowoczesne technologie w przemyśle – możliwości pozyskania dofinansowania przez przedsiębiorców” to temat konferencji, która odbyła się 1 grudnia 2016 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie. Podczas szkolenia przybliżono wiedzę z zakresu możliwości pozyskania dofinansowania z programów unijnych na cele związane z zastosowaniem innowacji i nowych technologii w przemyśle. W konferencji zorganizowanej przez Mielecką Agencję Rozwoju Regionalnego MARR S.A. we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Strzyżowie oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie udział wzięło 50 przedsiębiorców z terenu powiatu strzyżowskiego.

p1000693

Konferencję otworzył Pan Jan Stodolak Wicestarosta Strzyżowski, który powitał zebranych, a następnie przedstawił działania samorządu powiatowego w zakresie dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb pracodawców i rynku pracy. Pan Wicestarosta zachęcał także przedsiębiorców do pozyskiwania wsparcia finansowego z różnych programów unijnych, mającego wpływ na rozwój ich firm.

p1000700

Jako drugi w kolejności głos zabrał Kierownik Zespołu Transferu Technologii i Innowacji Agencji Rozwoju Regionalnego MARR S.A. Michał Wielgos, który szczegółowo omówił możliwości wsparcia rozwoju przedsiębiorstw. Wystąpienie prelegenta obejmowało następującą tematykę: nowoczesne technologie – możliwości pozyskania dofinansowania przez przedsiębiorców, innowacje, nowe technologie w przemyśle – czym są i jak pozyskać na nie dofinansowanie oraz formy dofinansowania działalności inwestycyjnej i badawczo-rozwojowej.

p1000720

Następnie Pan Marcin Bosek, właściciel firmy „Modern Forms” podzielił się z zebranymi swoim doświadczeniem związanym z pozyskaniem środków unijnych, z których korzystała i korzysta nadal jego firma tj. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, Oś priorytetowa 1. Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka, 1.4.1 Wsparcie MŚP. W toku prezentacji uczestnicy konferencji mogli m.in. zapoznać się z problemami, z jakimi spotkała się jego firma w trakcie ubiegania się o finansowanie oraz kierunkami jej rozwoju. Dzięki programom unijnym oraz w oparciu o własne prace badawczo-rozwojowe firma wdrożyła na rynek europejski innowacyjne produkty, jakim są medale okolicznościowe o wysokiej rozdzielczości teksturowania przestrzennego nadruku 2,5 D oraz 3D. Uczestnicy szkolenia mogli poznać doświadczenia firmy „Modern Forms”, mającej już dużą praktykę w pozyskiwaniu funduszy europejskich na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz nowoczesnych technologii.

p1000729

Czwartym prelegentem konferencji był Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Strzyżowie Pan Robert Ziemba, który w ujęciu syntetycznym przedstawił dane statystyczne, dotyczące instrumentów uruchamianych przez Urząd Pracy na rzecz przedsiębiorców oraz omówił możliwości wsparcia finansowego podmiotów gospodarczych przez Powiatowy Urząd Pracy w Strzyżowie. Jednym z takich źródeł jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy, będący nowym rozwiązaniem systemowym skierowanym do pracodawców i wspomagającym przekwalifikowanie lub aktualizację wiedzy i umiejętności osób pracujących. Ma on na celu zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu posiadania kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Pewne możliwości daje przedsiębiorcom również refundacja części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne za zatrudnionych bezrobotnych do 30 roku życia. W ramach tego działania pracodawcy, którzy zatrudnią skierowaną osobę bezrobotną do 30-tego roku życia, otrzymają przez okres 12 miesięcy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne w kwocie określonej w umowie, nie wyższej jednak niż kwota ustalona jako iloczyn liczby zatrudnionych skierowanych bezrobotnych w miesiącu oraz kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującej w ostatnim dniu zatrudnienia każdego rozliczanego miesiąca i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia.

p1000735

Jako ostatni z prelegentów głos zabrał Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie, Pan Jan Sopel, który przedstawił zasady funkcjonowania zarządzanej przez siebie placówki. Zobrazował także obszary współpracy Centrum z przemysłem oraz zaprosił przedsiębiorców do współdziałania w rozszerzeniu programów nauczania o treści niezbędne dla potrzeb lokalnego przemysłu, w organizacji praktyk zawodowych oraz dokształcania pracowników. Przypominał również o obowiązkach pracodawców wobec pracowników młodocianych.

p1000742

Całość konferencji poprowadziła Pani Agata Gadziała, Kierownik Działu Usług Rynku Pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Strzyżowie. Podsumowując konferencję, prowadząca przedstawiła problemy lokalnego rynku pracy, który podobnie jak całość gospodarki, podlega nieustannym zmianom. Jak mówiła, stałe oraz trudne do przewidzenia fluktuacje powodują, że zarówno strona popytowa, jak i podażowa rynku nabiera indywidualnego, wyrazistego charakteru, naznaczonego specyfiką regionu. Uchwycenie i zrozumienie owej specyfiki to jedno z kluczowych wyzwań dla instytucji rynku pracy, w konsekwencji czego powstają takie opracowania jak monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych, który rokrocznie tworzony jest przez Powiatowy Urząd Pracy. Zawiera on badanie lokalnego rynku oraz prognozy opracowane na podstawie badania przedsiębiorstw zróżnicowanych zarówno pod względem specyfiki prowadzonej działalności, jak i pod względem liczby zatrudnionych pracowników.

Na koniec uczestnicy zostali zaproszeni do zwiedzenia Centrum Kształcenia Praktycznego, w trakcie którego zapoznali się z wykorzystaniem innowacyjnych maszyn i urządzeń w procesie dydaktycznym.

[Inf. i zdjęcie CKP w Dobrzechowie – oprac. Agnieszka Zielińska]


Pokaz akcji ratowniczej po skutkach brawurowej jazdy samochodem.

W dniu 22.11.2016 w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie odbył się pokaz zorganizowany przez nauczycieli Centrum oraz strażaków z OSP Jawornik, mający na celu pokazanie  uczniom skutków niebezpiecznej brawurowej jazdy samochodem. Zaprezentowano także  prawidłowo przeprowadzoną akcję wydostania poszkodowanego z pojazdu i udzielania mu pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie miało na celu zachęcić również uczniów do wstąpienia w szeregi Ochotniczych Straży Pożarnych i niesienia bezinteresownej pomocy innym.

Podczas prezentacji strażacy zaaranżowali zderzenie czołowe dwóch samochodów osobowych. W jednym z nich znajdowała się osoba poszkodowana zakleszczona w pojeździe. Zadaniem strażaków było zabezpieczenie miejsca wypadku, udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej i bezpieczne wydostanie poszkodowanego z pojazdu. Uczniowie mogli na bieżąco zaobserwować wszystkie czynności, jakie wykonują strażacy. Wszystkie powyższe czynności były objaśniane przez radio wozu strażackiego.

Na koniec uczniowie mieli okazję  spróbować samodzielnej  obsługi urządzeń służących do wydobywania poszkodowanego z pojazdu.

Następnie uczniowie zostali zaproszeni do Auli w Centrum na szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które zostało  przeprowadzone przez strażaków z Jawornika posiadających uprawnienia ratownika medycznego.

Dziękujemy Panu Piotrowi Bładzińskiemu Prezesowi OSP Jawornik  – nauczycielowi Centrum Kształcenia Praktycznego  oraz jego kolegom z OSP za ciekawy i profesjonalnie przeprowadzony pokaz i szkolenie.


https://www.youtube.com/embed/649Z-CMbK54 https://www.youtube.com/embed/4s74I5CVXes



SZKOLENIE SENTECH DLA SZKÓŁ

W dniu 8.11.2016 r. w ramach szkoleń „SENTECH DLA SZKÓŁ” w Centrum Kształcenia Praktycznego odbyło się szkolenie o tematyce „UKŁADY ZAPŁONOWE, ELEMENTY I DIAGNOSTYKA” oraz „NOWE ROZWIĄZANIA TECHNICZNE W PRZEWODACH I CEWKACH ZAPŁONOWYCH”. Uczniowie mieli możliwość poznania wiedzy z zakresu:

  • Budowa przewodu zapłonowego,
  • Typy i klasy przewodów,
  • Jak powstają przebicia na kablach,
  • Budowa przewodów,
  • Tuning, Racing w przewodach,
  • Jakość i badania laboratoryjne,
  • UWAGA! – podrabiane przewody,
  • Teflon – nowy surowiec,
  • Cewki zapłonowe, rodzaje,
  • Ćwiczenie z przewodami o różnych rdzeniach.

Szkolenie przeprowadziła firma GG PROFITS Sp. z o.o. z Pabianic. Celem szkolenia było zapoznanie uczestników z rodzajami i typami przewodów, ich klasami jak również z połączeniami i usterkami z nimi związanymi.

Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego składa serdeczne podziękowanie kierownictwu firmy GG PROFITS Sp. z o.o. z Pabianic za przekazane pomoce dydaktyczne oraz za przekazanie wiedzy z zakresu najnowszych rozwiązań technicznych stosowanych w przemyśle, które służą rozwojowi szkolnictwa zawodowego.


V OGÓLNOPOLSKI  TURNIEJ MASZYN WIATROWYCH

W dniu 05.11.2016r drużyna o nazwie „ŁOWCY WIATRU” w skład której weszli uczniowie klasy 1TP Jakub Dulemba i Dawid Chruniak zajęła 6 miejsce w regionalnych eliminacjach V Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych. W turnieju udział wzięli także uczniowie klasy 2TP: Damian Szopa i Szymon Kurdziel .Turniej odbywał się w Piasecznie koło Warszawy, uczestniczyło w nim 28 drużyn z województw południowej Polski. Opiekunem uczniów był Mariusz Domaradzki.

3ckp
2ckp
1ckp

SZKOLENIE NGK SPARK PLUG EUROPE GmbH

W dniu 27.10.2016 w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie odbyło się szkolenie przeprowadzone przez przedstawiciela firmy NGK Spark Plug Europe GmbH. W szkoleniu wzięli udział uczniowie klas technik pojazdów i mechanik pojazdów samochodowych. Uczniowie zapoznali się między innymi z budową i zasadą działania świec zapłonowych, świec żarowych, sondy lambda oraz przewodów zapłonowych. Uczniowie poznali również zasadę prawidłowego doboru do określonego modelu silnika w/w elementów według katalogów producenta.

Dziękujemy firmie NGK oraz przedstawicielowi firmy za chęć współpracy z Centrum oraz za profesjonalne przeprowadzenie szkolenia.


„Nowoczesne wymienniki ciepła w pojazdach samochodowych”

W dniu 23.08.2016 w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie odbyło się szkolenie dla nauczycieli Centrum przeprowadzone przez przedstawiciela firmy Nissens Polska na temat: „Nowoczesne wymienniki ciepła w pojazdach samochodowych” oraz ” Układy klimatyzacji samochodowej i poprawny montaż i uruchomienie sprężarek klimatyzacji samochodowej”.

nissens

Dziękujemy firmie Nissens Polska za chęć współpracy z Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie, za pomoce naukowe oraz przedstawicielowi firmy za profesjonalnie przeprowadzone szkolenie.


WYCIECZKA UCZNIÓW CKP DO FABRYKI SAFRAN HISPANO SUIZA 09.06.2016 r.

W dniu 09 czerwca 2016 r. uczniowie odbywający zajęcia w Centrum Kształcenia Praktycznego wraz z dyrektorem Janem Sopel i nauczycielami Aleksandrem Czaczkowskim oraz Danielem Złotkiem wzięli udział w wycieczce do Fabryki Safran Hispano Suiza Poland. Hispano-Suiza Polska specjalizuje się w obróbce i montażu zaawansowanych technologicznie komponentów i modułów do silników stosowanych m.in. w samolotach Airbus i Boeing. Najważniejszą grupę produktów Hispano – Suiza Polska stanowią kompletne przekładnie do samolotów Boeing 737 i Airbus A320 oraz koła zębate i korpusy do przekładni AGB.

Całość kosztów wycieczki wraz z posiłkiem dla uczniów została sfinansowana z otrzymanego stypendium z Fundacji Gene’a Haasa.

  • Doposażenie bazy dydaktycznej CKP

Centrum Kształcenia Praktycznego otrzymało bezpłatnie do praktycznej nauki zawodu trzy samochody osobowe marki Fiat Stilo. Samochody przekazała Wojewódzka Komenda Policji w Rzeszowie. Dyrektor Centrum składa serdeczne podziękowanie za wzbogacenie bazy dydaktycznej i pomoc w rozwoju kształcenia zawodowego.


W dniu 19.05 .2016 r. odbył się dzień otwartych drzwi Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie  oraz Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie. Uczniowie z gimnazjów z terenu powiatu strzyżowskiego , a było ich w sumie około 300 mogli zapoznać się z kierunkami kształcenia w ZST  oraz nauczanymi w naszym CKP.  Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchiwali nauczycieli którzy wspólnie z uczniami oprowadzali po CKP prezentując nowoczesne zaplecze dydaktyczne w tym wspaniałe sale  i laboratoria. Pracujące maszyny do obróbki przyciągały uwagę zwiedzających którzy zadawali liczne pytania, mamy nadzieje że z wieloma z nich spotkamy się już we wrześniu.

IMG_20160519_111113
IMG_20160519_111117
IMG_20160519_111155
IMG_20160519_111214
IMG_20160519_114848
IMG_20160519_114924
IMG_20160519_115042
IMG_20160519_115046
IMG_20160519_115100

Uczniowie Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie i ZST w Strzyżowie, Mateusz Dziok, Daniel Szypuła i Michał Stolarski wzięli udział w półfinale XVII edycji Olimpiady Techniki Samochodowej, który odbył się w sobotę 19 marca 2016 r. o godz. 11: 00 w Warszawie przy ul. Narbutta 84, w gmachu Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. Opiekunem merytorycznym uczniów był Pan Wojciech Gadamski.

Więcej informacji na temat Olimpiady można znaleźć na stronie: http://www.automotoserwis.com.pl

IMG_3729
IMG_3727

 ZAJĘCIA DLA GIMNAZJALISTÓW

W czasie ferii zimowych w dniach 15-16 luty oraz 22-23 luty wCentrum Kształcenia Praktycznego zorganizowane zostały zajęcia dla gimnazjalistów były to: obróbka na frezarkach i tokarkach CNC oraz obrabiarkach konwencjonalnych, diagnostyka samochodowa, kontrola geometrii kół na urządzeniu 3D, zajęcia na trenażerach układów elektrycznych i elektronicznych. W zajęciach przygotowanych przez kadrę CKP w ramach kółek zainteresowań udział brali też uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie odbywający praktyczną naukę zawodu w Centrum.


W dniu 15-16 luty 2016 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie odbędą się zajęcia dla uczniów szkół gimnazjalnych z terenu powiatu strzyżowskiego

ckp ferie_v2 - Mini

Możliwe będzie zapoznanie się z nowoczesną bazą dydaktyczną oraz samodzielne sprawdzenie działania układu hamulcowego na ścieżce diagnostycznej w pojazdach samochodowych, zdiagnozowanie usterek w silniku, a także ustawienie geometrii w pojeździe samochodowym za pomocą technologii 3D. W programie również zapoznanie z zasadą działania tokarek i frezarek CNC oraz obrabiarek konwencjonalnych. Będzie można także zapoznać się z zasadą działania podzespołów elektronicznych w pojazdach samochodowych na specjalnych trenażerach.


W dniu 22.05.2015 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie odbyła się konferencja na temat szkód w uprawach rolnych wyrządzonych przez zwierzęta łowne oraz zwierzęta objęte ochroną prawną na podstawie ustawy o ochronie przyrody.


“SUPERTALENT 2015”

W dniu 21.05.2015 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie odbył turniej “SUPERTALENT” organizowany przez Zespół Szkół Technicznych w Strzyżowie dla najlepszych uczniów z siedmiu gimnazjów powiatu strzyżowskiego. Pomysłodawczynią turnieju “SUPERTALENT” jest Pani Ewa Worek.

Nagrodę główną w turnieju był tablet SAMSUNG. Tę nagrodę, a także upominki dla finalistów i wszystkich uzdolnionych uczestników konkursu, ufundował organ prowadzący: Powiat Strzyżowski, dzięki wsparciu wicestarosty, p. Jana Stodolaka – patrona konkursu.

Rywalizowali między sobą w obecności wicestarosty, p. Jana Stodolaka, oraz kierownika Wydziału Edukacji, p. Marii Koś:

  • Daniel Wilusz z Gimnazjum w Dobrzechowie pod opieką p. Piotra Hałasa;
  • Tomasz Ziobro z Gimnazjum w Godowej pod opieką p. Katarzyny Rachwał i p. dyrektora Wojciecha Małka;
  • Mateusz Górka z Gimnazjum w Pstrągowej pod opieką p. Barbary Pilarz;
  • Mateusz Wiater z Gimnazjum w Strzyżowie pod opieką p. Krystyny Duplagi;
  • Grzegorz Legęza z Gimnazjum w Wiśniowej pod opieką p. Ewy Szpiech;
  • Bolesław Dziadosz z Gimnazjum w Wysokiej Strzyżowskiej pod opieką p. Róży Muniak;
  • Natalia Kozimor z Gimnazjum w Żyznowie pod opieką p. Jolanty Nowak.

Do finału przeszli uczniowie:

  • Daniel Wilusz
  • Grzegorz Legęza
  • Mateusz Wiater

Tytuł SUPERTALENT 2015 zdobył

Mateusz Wiater

z Publicznego Gimnazjum w Strzyżowie,

Gratulujemy!

CKP Dobrzechów [1920x1080]
Link do galerii zdjęć – “SUPERTALENT 2015”

Konkurs wiedzy o Sejmie

W dniu 21 maja 2015 r. w CKP w Dobrzechowie odbył się Konkurs wiedzy o Sejmie zorganizowany przez Kancelarię Sejmu oraz Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Kazimierza Gołojucha. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych z powiatu strzyżowskiego.

Przed konkursem odbyły się wykłady pracowników Wszechnicy Sejmowej połączone z prezentacją multimedialną: pierwsza część dotyczyła architektury oraz historii Sejmu, a druga część dotyczyła trybu ustawodawczego.

W spotkaniu wziął udział pan poseł Kazimierz Gołojuch, pan wicestarosta Jan Stodolak oraz kierownik Wydziału Edukacji pani Maria Koś.

Zwycięzcą Konkursu został Jakub Kozak z klasy 2E LO II miejsce zajął Kamil Bradliński również z klasy 2E LO III miejsce zajął Franciszek Moskal z klasy 1 THE ZST

Gratulujemy!

CKP Dobrzechów [1920x1440]
Link do galerii zdjęć – “Konkurs wiedzy o sejmie 21.05.2015r.”

zs-logo
cropped-logo

W dniu 16.05.2015 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie odbył się „dzień otwartych drzwi CKP oraz Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie” Nauczyciele przygotowali następujące pokazy: pokazy Carving, pokazy informatyczne, pokazy fryzjerskie, prezentację zawodów: ekonomista, handlowiec, prezentację sklepiku szkolnego „Sucharek”, pokazy z diagnostyki samochodowej, pokazy paneli elektrycznych, pokazy z obrabiarek sterowanych numerycznie, pokazy diagnostyki silników  spalinowych. Dodatkową atrakcją był pokaz samochodów zabytkowych zorganizowany przez Automobilklub Rzeszowski oraz ich próby techniczne. Nasz CKP odwiedziła także telewizja Południe która zrealizowała materiał na temat tego wydarzenia film Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy do ZST i CKP. Zobacz również film pokazujący dzień  otwartych drzwi CKP i ZST  z lotu ptaka nagrany dronem.

CKP Dobrzechów [1920x1440]
Link do galerii zdjęć – “Dni otwarte Centrum Kształcenia Praktycznego 16.05.2015 r.”

W dniu 09.03.2015 odbyło się wręczenie nagród dla osób biorących udział w I szkolnym etapie Olimpiady techniki samochodowej.

Gratulujemy najlepszym uczniom uzyskania wysokich wyników oraz dziękujemy partnerowi Akademii Zdrowia  w Rzeszowie za współudział w organizacji olimpiady.


zs-logo

W dniach 04-05.03.2015r odbędą się “dni otwartych drzwi”  Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie. Wszystkich gimnazjalistów serdecznie zapraszamy. Szczegółowy harmonogram na stronie www. zs-strzyzow.itl.pl w zakładce “DLA GIMNAZJALISTÓW”.


cropped-logo
zs-logo

W dniach 5-6 lutego 2015 r. – w czasie ferii zimowych w Zespole Szkół Technicznych w Strzyżowie oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie odbyły się zajęcia przygotowane dla gimnazjalistów z terenu powiatu strzyżowskiego. Były to : turniej szachowy, zajęcia na strzelnicy, pokazy carving, pokazy robotów, pokazy fryzjerskie, wielka gra- języki obce, dzień z Counter Strike, matematyka, diagnostyka samochodowowa, panele elektryczne, kurs AutoCad, diagnostyka silników.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie .


olimpiada

W dniu 25.02.2015r. odbył się szkolny etap Olimpiady Techniki Samochodowej.

Uczniowie z najlepszym wynikiem to:

  • Mateusz Dziok,
  • Mateusz Opielowski,
  • Jakub Klimek.

Uczniowie, otrzymają cenne nagrody od sponsora oraz będą reprezentować Centrum podczas II etapu olimpiady, który odbędzie się w sobotę 21 marca 2015 r. w Warszawie w gmachu Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej.

Opiekunem merytorycznym uczniów jest Wojciech Gadamski.

Wręczenie nagród z I szkolnego etapu olimpiady odbędzie się na początku marca w CKP w Dobrzechowie.